Wyszukiwanie

:

Treść strony

Przejazd

courtesy of Gaetano Pesce's office

LA MONTANARA - Witaj w świecie iluzji

Ilustracja: courtesy of Gaetano Pesce's office
28.07.2015

Zainspirowana trwającym latem i naturą w pełnej krasie zacznę dziś od przedstawienia pewnej niesamowitej sofy autorstwa wielkiego architekta i designera, Gaetano Pesce. Urodzony w 1939 roku, ma na swoim koncie wiele udanych projektów i prestiżowych nagród, najciekawsze jednak w Gaetano Pesce jest to, że podczas swojej niezwykle długiej pracy, nie stracił nic ze swojej świeżości spojrzenia. Jakkolwiek takie stwierdzenie może brzmieć jak pusty pean zachwytów, wystarczy spojrzeć na jego sofę Montanara, żeby – nieważne, czy mebel podoba nam się, czy nie – mieć trudności z ukryciem mocnego wrażenia, jakie wywiera. Sofa z grubsza nieregularnych kształtów, w tapicerce z nadrukiem górskich szczytów, lodowców i wodospadów umieszczonych w mistrzowsko dopasowanych miejscach, wygląda po prostu imponująco! Jest równocześnie realistyczna ze względu na wierne naturze nadruki, jak i na wskroś abstrakcyjna, gdy umieścimy ją w jakimkolwiek wnętrzu.

Idąc tropem Montanary, postanowiłam zebrać dla Was galerię przedmiotów użytkowych, dzieł sztuki oraz instalacji artystycznych, które – tak jak Montanara – wykorzystują motyw iluzji w wywieraniu wrażeń na odbiorcach. Istnieją oczywiście ogólne ramy nakreślone przez poszczególne typy iluzji wykorzystane w procesie projektowym; mamy tu zaburzenie orientacji lub skali – jak chociażby miniatura gór we wspomnianej już sofie, wrażenie przerwy w ciągłości przedmiotu lub zawieszenia w przestrzeni, zniekształcenie linii celem zwiedzenia percepcji albo precyzyjne wykorzystanie perspektywy do stworzenia wyjątkowego efektu. Oprócz Montanary, moi osobiści faworyci to wszelkie malarskie sztuczki, które powołują do życia nieistniejące figury geometryczne „zawieszone" w przestrzeni i widoczne logicznie tylko z określonego miejsca, a także nieprawdopodobny wręcz mural na całej ścianie paryskiego budynku imitujący obraz w krzywym zwierciadle.

Ponieważ niemal każdy element galerii eksploruje temat w swój własny, nierzadko niepowtarzalny sposób, tym razem zamiast mnożyć słowa, proponuję pocieszyć chwilę wzrok tematem intrygującym, a zarazem lekkim i przyjemnym, iście wakacyjnym. Zapraszam do naszej nowej galerii w Pinterest, wprost do designerskiego świata iluzji.

 


 

https://www.pinterest.com/menazeriowo/iluzja/

Galeria

  • miniatura

Informacja o finansowaniu strony internetowej

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dolne menu strony

Stopka strony

(c) menazeria.eu - wszelkie prawa zastrzeżone
do góry