Wyszukiwanie

:

Treść strony

Esej recenzencki

A to Polska właśnie...

Autor tekstu: Joanna Wiśniewska
18.11.2018

… i Polacy. My sami, w krzywym zwierciadle, uwiecznieni na paskach komiksowych przez duet Skarżycki/Leśniak. W tym satyrycznym zbiorze zatytułowanym „Polska Mistrzem Polski” znajdziemy wnikliwy portret naszego społeczeństwa. Autorzy podejmują tematy błahe i poważne, które są odbiciem narodowych grzeszków i grzechów. Tematem staje się to, co aktualne: homofobia, gender, równouprawnienie. Tolerancja i nietolerancja, politycy i rząd. Kolejne cudowne programy naprawiające rzeczywistość. Są paski poświęcone Kościołowi i klerowi, naszej religijności i jej brakowi. Obrywamy za dwulicowość i antysemityzm. Jednym słowem, pełen katalog przewin polskiej nacji.

W komiksie można wyróżnić kilka grup zjawisk, które dotyczą Polaków jako narodu. Można je podporządkować do haseł: Kościół, Polityka, Religia, Nacjonalizm, Tolerancja. Poruszono też wiele uniwersalnych zagadnień, zawsze nośnych. Są to stosunki rodzinne, model rodziny, wychowania dzieci, najważniejsze wartości, codzienność. O ile w pierwszej grupie tematów gorących politycznie mamy to, co wywołuje w nas obecnie silne emocje i co widzimy nierzadko na ekranach telewizorów, bardziej przejmująca i trafna jest grupa druga. Są to ponadczasowe charakterystyki narodowego pokrętnego sposobu myślenia znakomicie uchwycone przez Rafała Skarżyckiego i rysunki Tomasza Leśniaka, które tworząspójną całość – przewijają się w nich ci sami bohaterowie, cechuje je wyraźna kreska, duża ekspresja.

Przekaz jest prosty i jasny, możliwy do zrozumienia dla przeciętnego mieszkańca kraju nad Wisłą. Znajdziemy tu kilka pasków szczególnie poruszających czytelnika. Scena z ojcem bijącym pasem syna, a potem przyjmującym komunię. Deweloperzy zapełniający pomnikami przyszłe osiedle. Ekran komputerowy stanowiący oś naszego życia: zawodowego i towarzyskiego. Dwóch bezdomnych nad ogniskiem w Sylwestra z pokrzepiającym przesłaniem: „potraktuj to jako początek czegoś nowego”. Apel: „czy to dlatego, że nie przemówiliśmy ludzkim głosem?” wygłoszony przez dwa psy pozostawione w lesie przez bezdusznych właścicieli.

Paradoksalnie te kilka rysunków jest istotniejszych niż aktualne satyry z polityków i rządu. Można się z nimi zgadzać lub nie, uśmiechać się lub potępiać, można wreszcie przejść obok nich obojętnie. Ale nie sposób być obojętnym wobec rzeczy, które nas uwierają i bolą, bo stykamy się z nimi na każdym kroku. „Polska Mistrzem Polski” będzie miała tyluż zwolenników co przeciwników, ale zamiast, jak to często czynimy – my, Polacy – rozwodzić się nad poglądami sąsiada, skupmy się na naprawdę istotnych fragmentach dzieła Skarżyckiego i Leśniaka. Pewnie nie znajdziemy w nich tego, co nam się spodoba, ale nie o to tu chodzi. Największą wadą Polaków po lekturze komiksu wydaje się być zaślepienie. Oddaje je doskonale scena: syn pyta ojca: „Tato, a ja pójdę do piekła? Nie, synu, ty jesteś Polakiem”. Jesteśmy dobrzy, mądrzy, pracowici, po prostu lepsi od innych nacji. Bo przecież jesteśmy Polakami.

 

„Polska Mistrzem Polski”

Scenariusz: Rafał Skarżycki

Rysunki: Tomasz Leśniak

Timof i cisi wspólnicy

2018

W imieniu redakcji dziękuję wydawnictwu TIMOF I CISI WSPÓLNICY za egzemplarz recenzencki.

Galeria

  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura

Informacja o finansowaniu strony internetowej

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dolne menu strony

Stopka strony

(c) menazeria.eu - wszelkie prawa zastrzeżone
do góry