Wyszukiwanie

:

Treść strony

Esej recenzencki

Zdarzyło się w Harrow County

Autor tekstu: Joanna Wiśniewska
29.10.2017

Harrow County to niesamowite miejsce. Zagubione gdzieś w Ameryce miasteczko tylko z pozoru wygląda normalnie. Zamieszkują je istoty nie z tego świata, a najlepiej wie o tym Emmy, nastolatka obdarzona darem widzenia tego, co niewidoczne. Przygody dziewczynki i jej niezwykłych przyjaciół są kanwą kolejnych tomów komiksowej serii o hrabstwie Harrow. W tomie drugim Emmy, potomkini czarownicy Hesther, zgładzonej przez mieszkańców miasteczka, musi zmierzyć się ze swoim dziedzictwem i nieoczekiwanie znajduje przyjaciółkę w tajemniczej Kammi. Kim jest elegancka dama podróżująca z szoferem i czego szuka w zapadłej mieścinie na końcu świata? Czy Emmy uda się ocalić Harrow przed zemstą wiedźmy?

Drugi tom sagi o niezwykłej osadzie i jej mieszkańcach wprowadza czytelnika w mroczny i niesamowity świat duchów, upiorów i postaci z ludowych wierzeń. Autorzy czerpią z bogatego folkloru amerykańskiego, a raczej tworzących go nacji. Spotykamy na kartach komiksu gobliny, strzygi i duchy, a łącznikiem jest młoda dziewczyna starająca się połączyć obydwa światy – ziemski i nadprzyrodzony. Emmy pomaga żywym i zmarłym mieszkańcom egzystować z sobą w zgodzie. Ci, których powinniśmy się obawiać – potwory i straszydła – są często pożytecznymi istotami chcącymi żyć w spokoju. W wyniku zaklęć Hesther zostały zmuszone do przebywania razem z ludźmi, którzy wkraczają nieuchronnie na ich terytorium. Jednak czary powołały do życia nie tylko istoty przyjazne, lecz także dużo groźniejsze, niemające dobrych zamiarów byty.

Jak mocno zależymy od naszych genów, na ile naszą postawę wobec zła i dobra determinują przodkowie, a na ile nasze własne decyzje? Opowieść o Emmy uczy akceptacji dla inności, a autorzy doskonale oddali obraz prowincjonalnego miasteczka, pełnego przesądów i tajemnic, z pozoru tylko spokojnego. Pod tą fasadą kłębią się emocje, zadawnione urazy i grzechy jego mieszkańców. Nieświadoma tych tajemnic dziewczynka musi skonfrontować się z prawdą o własnym pochodzeniu. Imponuje jej światowa i elegancka Kammi, chociaż intencje przybysza nie są do końca jasne. Emmy musi przejść bardzo szybko etap dorastania – z nieświadomej darów nastolatki w rozważną i mądrą kobietę. Spoczywa na niej odpowiedzialność za los niezwykłych istot i mieszkańców hrabstwa, a w tomie drugim doskonale pokazano ten proces. Jednocześnie bohaterka nie traci nic ze swego czaru, jest pełna dobrych chęci, przyjazna, opiekuńcza.

Dużym atutem tej niezwykłej historii są rysunki autorstwa Tylera Crooka. Doskonale potrafił oddać atmosferę małego miasteczka skąpanego w deszczu, z błotnistymi drogami i farmami, operując kolorystyką – szarościami, beżami i błękitem, a w niektórych kadrach, zwłaszcza w obrazach leśnych ostępów otaczających Harrow, ociepla kadry zielenią i żółcią. Postacie Crook rysuje swobodnie, czasem wręcz szkicowo, za pomocą wyraźnych mocnych kresek, ale mimo to zachowują one bogatą mimikę i własny indywidualny charakter. Ogromną inwencję przejawia, rysując przyjaciół Emmy, nadprzyrodzone istoty o najróżniejszych formach. Dzięki dołączonemu na końcu książki aneksowi z rysunkami możemy zajrzeć do warsztatu rysownika i dowiedzieć się wiele o inspiracjach i metodach pracy nad Harrow County. Crook nie ukrywa przy tym upodobania do dwóch technik malarskich – akwareli i gwaszu. Opowiada również o swojej fascynacji rysunkami Hala Fostera (1892-1982), amerykańskiego rysownika, a akcja jest osadzona właśnie w latach 30., nawiązując do najsłynniejszego dzieła Fostera „Książę Valiant” z 1937 roku.

„Siostry” to ciekawa podróż dla miłośników niezwykłych i mrocznych opowieści z pogranicza horroru i fantasy. Ciekawi, dający się polubić bohaterowie, paranormalne zjawiska, odległa klątwa i stopniowe odsłaniane tajemnic sprawią, że czytelnicy będą usatysfakcjonowani z lektury. Autorzy uniknęli epatowania makabrą i niezwykłością – obok warstwy akcji mamy też wątki obyczajowe, opisy życia miasta i jego mieszkańców. Mam nadzieję, że nowa, dojrzalsza Emmy będzie przeżywać kolejne niesamowite przygody z mieszkańcami Harrow – tymi żywymi i tymi z innego świata…

 

„Hrabstwo Harrow: Siostry”

Scenariusz: Cullen Bunn

Rysunek: Tyler Crook

Mucha Comics

2017

W imieniu redakcji dziękuję wydawnictwu MUCHA COMICS za egzemplarz recenzencki.

Galeria

  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura

Informacja o finansowaniu strony internetowej

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dolne menu strony

Stopka strony

(c) menazeria.eu - wszelkie prawa zastrzeżone
do góry