Wyszukiwanie

:

Treść strony

Wydarzenia

Międzynarodowy Festiwal TRANS/MISJE – WSCHÓD SZTUKI

  • czwartek 2019-08-22 - niedziela 2019-08-25

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie zaprasza na kolejne międzynarodowe wydarzenie artystyczne. Po ubiegłorocznym Międzynarodowym Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE Rzeszów–Koszyce–Ostrawa–Debreczyn–Lwów-Troki, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem rzeszowskiej publiczności i przyjezdnych oraz zaowocował m.in. ogólnopolskim sukcesem spektaklu „Lwów nie oddamy” (1) w reżyserii Katarzyny Szyngiery – rzeszowska scena dramatyczna ponownie odpowiada na potrzeby mieszkańców Podkarpacia i turystów odwiedzających w wakacje stolicę województwa.

Międzynarodowy Festiwal TRANS/MISJE – WSCHÓD SZTUKI Rzeszów-Batumi-Odessa-Wilno rozpocznie się 22 i potrwa do 25 sierpnia tego roku, a jego pomysłodawca – dyrektor Teatru Jan Nowara – tym razem zaprosił do współpracy zagranicznych partnerów z Gruzji (Teatr Dramatyczny im. Ilii Czawczawadzego w Batumi), Ukrainy (Odeski Ukraiński Akademicki Teatr Muzyczno-Dramatyczny im. Wasyla S. Wasylki w Odessie) i Litwy (Teatr Dramatyczny „Na Pohulance” w Wilnie). Artyści tych państw zjadą do Rzeszowa, żeby łączyć sztuki i ludzi. Dla wszystkich artystów, znów kluczowym kontekstem będzie pogranicze, zarówno geograficzne jak i kulturowe.

W trakcie MF TRANS/MISJE – WSCHÓD SZTUKI będzie można zobaczyć przede wszystkim spektakle z repertuaru teatrów krajów kulturalnego czworoboku. Teatr im. Wandy Siemaszkowej wystawi spektakle muzyczne – „Kiedy byłem małym chłopcem” w reżyserii Tomasza Mana o początkach kariery Tadeusza Nalepy w wykonaniu aktorów: Małgorzaty Pruchnik-Chołki, Michała Chołki, Marcina Marca i Pawła Leniarta (perkusja). W programie znalazła się również premiera. W spektaklu „Chcemy więcej” w reżyserii Jana Nowary usłyszymy największe hity polskiej sceny muzycznej w znakomitych kreacjach aktorskich oraz choreografii pełnej finezji i poczucia humoru. Na scenie aktorzy rzeszowskiego Teatru: Dagny Cipora, Mariola Łabno-Flaumenhaft, Michał Chołka i Robert Żurek.

Teatr z gruzińskiego Batumi zaprezentuje spektakl na motywach sztuki Sławomira Mrożka. „Syndrom, albo do kogo śpiewasz?” w reżyserii Andro Enukidzego to, jak oceniają krytycy, przedstawienie z fantastyczną obsadą i sugestywną scenografią, które w ciekawy i zabawny sposób opowiada smutną i wciąż aktualną historię odnoszącą się m.in. do życia politycznego.

Dwa spektakle z repertuaru gości z Ukrainy, to „Ona go kochała” w reżyserii Zasłużonego Artysty Ukrainy Stasa Zhirkova oraz „Piękny rogacz” w reżyserii Iwana Urywskiego. Obydwa wprowadzą publiczność w świat szalonych, obezwładniających relacji międzyludzkich i są przeznaczone dla widzów dorosłych.

Teatr z Wilna przedstawi sztukę pt. „Samotny ludzki głos” w reż. Vladimira Dorondova,  powstały na podstawie popularnej książki Swietłany Aleksijewicz „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości”.

Nie zabraknie wydarzeń towarzyszących. W bogatym programie Festiwalu znajdują się także koncerty – Orkiestry Kameralnej Odeskiego Ukraińskiego Akademickiego Teatru Muzyczno-Dramatycznego im. Wasyla S. Wasylki w Odessie, gruzińskiego zespołu folklorystycznego, pieśni żydowskich, Vitold Rek & the Spark „Lem. Muzyczne sfery” dedykowany pamięci dziennikarza Polskiego Radia Rzeszów Rafała Potockiego oraz koncert litewskiego artysty wykonującego muzykę z gatunku jazz-folk Andreja Polevikova.  Będą też wystawy fotografii i współczesnego plakatu teatralnego, pokazy filmowe oraz niezwykłe widowisko plenerowe „Rabin Maharal i Golem” w reż. Lecha Raczaka.

Niskie ceny biletów (5 i 10 zł) mają zachęcić do obcowania ze sztuką również tych, którzy z różnych względów nie uczestniczą w kulturalnym życiu miasta. Wszystkie wydarzenia odbywać się będą na terenie Rzeszowa. Z uwagi na remont Dużej Sceny Teatru im. Wandy Siemaszkowej, swoich scen użyczą Teatr „Maska” oraz Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Ze sztuką będzie można spotkać się także w Filharmonii Podkarpackiej, Kinie „Zorza”, Galerii r_z, na scenie na Rynku, na deptaku przy ul. 3 Maja, plenerze Zamku Lubomirskich oraz specjalnie przygotowanej na tę okazję scenie na dziedzińcu Teatru im. Siemaszkowej.

  1. Głośny i nagradzany spektakl „Lwów nie oddamy” będzie można zobaczyć bliżej Torunia – już 15 września na XII Spotkaniach Teatralnych BLISCY NIEZNAJOMI: UKRAINA w Teatrze Polskim w Poznaniu.

Międzynarodowy Festiwal TRANS/MISJE – WSCHÓD SZTUKI Rzeszów-Batumi-Odessa-Wilno jest realizowany dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Podkarpackiego, Gminy Miasto Rzeszów oraz sponsorów.

 

 

 

 

Galeria

  • miniatura
  • miniatura
informację wprowadzono: środa 2019-08-07 12:15
ostatnia aktualizacja: środa 2019-08-07 12:21

Informacja o finansowaniu strony internetowej

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dolne menu strony

Stopka strony

(c) menazeria.eu - wszelkie prawa zastrzeżone
do góry