Wyszukiwanie

:

Treść strony

Wydarzenia

OBSERWATORIUM MIEJSKIE: Propozycje dla Torunia

  • piątek 2014-11-14 - niedziela 2014-11-30

Artyści: Karolina Freino, Małgorzata Szymankiewicz, Szymon Kobylarz, Krystian Truth Czaplicki, Łukasz Surowiec, Adam Witkowski

Kurator: Cezary Lisowski
Współpraca: Maria Niemyjska


Latem 1971 roku, w związku ze zbliżająca się wówczas rocznicą 500-lecia urodzin Mikołaja Kopernika, zorganizowany został w Toruniu Ogólnopolski Plener Rzeźbiarski, którego celem było stworzenie projekty pomników, rzeźb i instalacji uświetniających obchody Wielkiego Jubileuszu Kopernikańskiego. W plenerze trwającym od 27 do 31 lipca 1971 wzięło udział ponad dwudziestu rzeźbiarzy z całej Polski. Uczestniczyli w wykładach na temat historii i urbanistyki Torunia, zwiedzali jego poszczególne dzielnice, poznawali miasto, obserwowali je. Owocem spotkania artystów z miastem stały się 32 projekty prezentowane na wystawie „Propozycje dla Torunia” w toruńskim BWA w grudniu 1971, z których w następnym roku wybrano 3 i przeznaczono do realizacji. Z okazji obchodów kopernikańskich w 1973 roku także w Bydgoszczy odbył się podobny plener rzeźbiarski (sierpień-wrzesień 1973 r.) zorganizowany z inicjatywy plastyka Miejskiego Leona Romanowa przez Prezydium Miejskiej Rady Narodowej oraz Zarząd Okręgu Związku Polskich. Celem było wzbogacenie Bydgoszczy w plastykę monumentalną wykonaną we współpracy z zakładami przemysłowymi „Zachem” i „Famor”.

Od lat 60. XX wieku w różnych miastach Polski odbywały się duże plenery artystyczne mające na celu stworzenie oprawy plastycznej miast – były one odpowiedzią artystów na problem dynamicznie zachodzących zmian przestrzeni miast, związanych m.in. z usuwaniem zniszczeń wojennych i intensywną rozbudową mieszkaniową. Niektóre z tego typu wydarzeń zostały znakomicie opracowane, a rzeźby na nich stworzone stanowią do dziś wizytówkę miast (np. Biennale Form Przestrzennych w Elblągu), natomiast plenery naszego regionu zostały niemal całkowicie zapomniane.


„Obserwatorium miejskie: Propozycje dla Torunia” jest rozwinięciem tematu toruńskiego pleneru miejskiego: odpowiada na wychodzącą od lokalnego środowiska artystycznego potrzebę zapoznania się z zapomnianą częścią artystycznej historii regionu, ale także proponuje spojrzenie na plenery z lat 70. w szerszym kontekście. Dziś także istotny i szeroko dyskutowany jest problem dekoracji i zagospodarowania przestrzeni miejskiej – i współczesna perspektywa interesuje nas najbardziej. Dlatego projekt obejmuje nie tylko zebranie i opracowanie dokumentacji archiwalnej, ale także żywe skonfrontowanie współczesnych twórców z całej Polski z wyobraźnią plastyczną i przestrzenną lat 70. Przypomnienie, przemyślenie i ocena dawnych dokonań nastąpi przez powtórzenie pleneru – z udziałem współczesnych artystów, którzy będą nawiązywać do języka plastycznego rzeźb z lat 70. i ówczesnego sposobu myślenia przestrzennego, posługując się jednocześnie współczesnymi środkami artystycznymi i praktykując nowoczesne podejście do przestrzeni miejskiej.


Harmonogram działań:

7-10 sierpnia 2014 r.

4-dniowy plener z udziałem artystów z całej Polski. Uczestnicy pleneru zapoznają się z dokumentacją archiwalną z pleneru toruńskiego i bydgoskiego oraz zrealizują własne projekty rzeźb dla przestrzeni miejskiej Torunia. W trakcie pleneru zaproszeni artyści współpracować będą z grupą młodych toruńskich twórców pracujących w ramach PRZEprojektu w Centrum Sztuki Współczesnej.
Efektem pracy obu grup będą rzeźby lub inne interwencje w przestrzeni miejskiej zrealizowane w takiej ilości i skali, na jaką pozwoli ostateczny budżet projektu. Z kolei wszystkie projekty niezrealizowanych prac zostaną zaprezentowane na wspólnej wystawie w Centrum Sztuki Współczesnej.

 

10 sierpnia, 17.00, Dolina Marzeń

Uroczyste zakończenie pleneru z prezentacją wykonanych prac i dźwiękowymi wydarzeniami towarzyszącymi. Wystąpią: Krzysztof Topolski aka Arszyn (field recording w plenerze), Karolina Mełnicka (performance taneczny), Zamulan (DJ set).


listopad-grudzień 2014 r.

Wystawa poplenerowa w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu.

 

Organizator: Fundacja smacznego!
   
Więcej informacji szukaj na naszej stronie, blogu, Facebooku & Twitterze.
Kontakt: fundacjasmacznego@gmail.com
Tel. 603 221 812

Dofinansowano ze środków Gminy Miasta Toruń oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Funadacja smacznego!

Galeria

  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
  • miniatura
informację wprowadzono: czwartek 2014-08-07 21:23
ostatnia aktualizacja: wtorek 2014-12-09 19:11

Informacja o finansowaniu strony internetowej

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dolne menu strony

Stopka strony

(c) menazeria.eu - wszelkie prawa zastrzeżone
do góry