Wyszukiwanie

:

Treść strony

Wydarzenia

23. KONTAKT

  • niedziela 2016-05-22 - sobota 2016-05-28

Kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego KONTAKT potrwa od 22 do 28 maja. W ciągu tego tygodnia publiczność będzie miała okazję zobaczyć 10 konkursowych spektakli pokazujących produkcje nie tylko europejskich teatrów. Poza konkursem swój spektakl „Bramy raju” zaprezentuje organizator KONTAKTU – Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu.

Pierwsze edycje Festiwalu stawiały na „pokazanie statusu teatru polskiego wobec pozostałych teatrów Europy i świata” i odnalezienie się w „po-PRLowskiej rzeczywistości teatralnej”, jak pisała wówczas Krystyna Meissner, dyrektor MFT Kontakt w latach 1991-96. Idea skontaktowania teatrów ze Wschodu i Zachodu eksponowała wówczas głównie te pierwsze i tym samym toruńska widownia mogła regularnie podziwiać sceniczne dzieła twórców teatralnych z Litwy, Rosji, Ukrainy i Białorusi oraz zachwycać się przedstawieniami z dalekiego Wschodu, jak Uzbekistan (1994), Wietnam (1995) czy rosyjska Jakucja w 1996 roku. Zmiana formuły organizowania międzynarodowego KONTAKTU tylko w latach parzystych przez Jadwigę Oleradzką (dyrektor MFT KONTAKT w latach 1997-2014) podyktowana względami finansowymi zbiegła się także ze zmianą teatralnych trendów na kierunki zachodnie. I tak po raz pierwszy za dyrekcji Andrzeja Churskiego na MFT KONTAKT nie zobaczymy teatrów z Rosji czy Litwy – za to w Toruniu gościć będą zespoły z USA, Islandii i dalekiego Chile! Nie bez powodu – w realiach zmuszających grupy teatralne na nieustannie zmaganie się z problemami – teraz najważniejsza jest widownia! 23. edycja KONTAKTU mocno stawiać będzie właśnie na relacje i kontakt pomiędzy zespołami teatralnymi a publicznością, bez której zaangażowanej postawy nie da się po prostu przetrwać.

Zapewne do wyrazistych reakcji zmuszą widzów spektakle poruszające istotne zjawiska społeczne, jak nowojorski Teatr Mitu, który przeniesie widzów na granicę USA i Meksyku w spektaklu „Juárez: Mitologia dokumentalna”. Niewątpliwie publiczność poruszy także spektakl znakomitego reżysera filmowego i teatralnego Pabla Larraína, który często w swej pracy podejmuje tematy przemocy seksualnej i jej skutków. Chilijski „Dostęp” to opowieść o współczesnym miejskim gladiatorze, w dzieciństwie wykorzystywanym przez księży i biznesmenów, spektakl o życiu, bólu i przyjemności, narkotykach i przestępcach, którą Sandokan opisuje językiem półświatka – świata, z jednej strony, potwornego, a z drugiej – poetyckiego. Spektakl zostanie uzupełniony także Oscarowym filmem „Spotlight”, którego wspólnym mianownikiem są reżyser, aktor i temat. Natomiast niemiecki teatr zaangażowany, Rimini Protokoll, realizujący spektakle o tematyce ważnej dla Europy zapyta widzów, co leży u podstaw mitu „Mein Kampf” Hitlera? Jakie właściwie treści są w niej zawarte? Czy ta książka jest nadal zagrożeniem?

Na KONTAKCIE nie zabraknie także inscenizacji klasyki: po najstarszą sięgną artyści ze Słowenii, prezentując „Iliadę” Homera, z przejmującą, muzyczną sceną rzezi Troi. Po raz czwarty na KONTAKCIE zagości jeden z najlepszych niemiecki reżyserów, Thomas Ostermeier, który wraz z wspaniałym zespołem berlińskiej Schaubühne am Lehniner Platz zaprezentuje w konkursie „Wroga ludu” Henryka Ibsena. Sztuka o cienkiej granicy pomiędzy fanatyzmem a zwykłą ludzką uczciwością zabrzmi zapewne bardzo aktualnie. Brak twórców ze Wschodu zrekompensują dwie adaptacje sztuk Czechowa: belgijski Teatr STAN specjalizujący się w realizacjach jego dramatów przeniesie nas do „Wiśniowego sadu”, a z kolei pochodząca z Łotwy i pracująca w TR Warszawa Yana Ross wraz z Teatrem Miejskim z Rejkjawiku zaprezentuje „Mewę”. Jedyny polski zespół w konkursie – Teatr Modrzejewskiej z Legnicy weźmie dosłownie na ruszt zapomnianą sztukę Adolfa Nowaczyńskiego „Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody” w reżyserii Jacka Głomba. Twórcy tej scenicznej adaptacji zdobyli II Nagrodę Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa" oraz szereg nagród indywidualnych w 2015 roku i niewątpliwie poruszą także toruńską publiczność dzisiejszym spojrzeniem na trudne relacje polsko-rosyjskie.

Dzięki reprezentantom krajów Beneluxu aż dwukrotnie będzie można zobaczyć zabawny spektakl teatru ruchu – „Ojciec” belgijsko-holenderskiego Peeping Tom. Z kolei De Warme Winkel z holenderskiego Utrechtu przedstawieniem „Gawriło Princip” przypomni historię zamachowca z Sarajewa. Także ten spektakl o ginącym świecie, o idiocie, który obala elity tego świata i o subiektywności historiografii wpisze się idealnie w ideę tegorocznego KONTAKTU, której widz na pewno nie zapomni.

Spektakle festiwalowe będą prezentowane tradycyjnie na obu scenach Teatru im. Wilama Horzycy, w Od Nowie, hali Olimpijczyk i co cieszy – także w nowych salach CKK Jordanki.

 

(AS)

 

23. Międzynarodowy Festiwal Teatralny KONTAKT

22-28 maja 2016

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu

 

Galeria

  • miniatura
informację wprowadzono: wtorek 2016-05-10 06:28

Informacja o finansowaniu strony internetowej

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dolne menu strony

Stopka strony

(c) menazeria.eu - wszelkie prawa zastrzeżone
do góry