Wyszukiwanie

:

Treść strony

Patronaty

Inauguracja sezonu artystycznego

  • piątek 2015-09-11 godz. 19:00
Mirosław J. Błaszczyk

Piątek, 11.09.2015r., godz.: 19:00
Sala Wielka Dworu Artusa w Toruniu
bilety: 30/20 zł

Dzięki dofinansowaniu pozyskanemu w trybie konkursowym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje" - priorytet „Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca toruńskiej i płockiej publiczności zaprezentowane zostanie nowe dzieło Marcela Chyrzyńskiego - Ukiyo-e No. 2 - koncert na flet i orkiestrę symfoniczną.

Marcel Chyrzyński swoją wizję koncertu opisuje w następujący sposób: „Koncert będzie posiadał formę jednoczęściową, jednakże złożoną wewnętrznie. Dominującym elementem muzycznym kompozycji chcę uczynić barwę, której kalejdoskopowość i odcienie odda nie tylko flet (flauto grande oraz altowy), ale również zespół orkiestrowy. Bardzo istotnym elementem utworu będą zróżnicowane faktury w orkiestrze – współgrające z instrumentem koncertującym, bądź budowane na zasadzie kontrastu.” 

Koncert na flet i orkiestrę symfoniczną wchodzi w skład zaplanowanego przez kompozytora cyklu utworów zatytułowanych „Ukiyo-e”. To druga z kolei kompozycja  zainspirowana japońskimi drzeworytami ukiyo-e, czyli „obrazami przemijającego świata”. Drzeworyty te były kwintesencją klimatu życia codziennego i kulturalnego tamtych czasów.
W cyklu tym, od strony emocjonalnej, kompozytor nawiązuje do estetyki japońskiej, w której szczególne znaczenie ma przemijalność, nietrwałość, ulotność chwili. Przebrzmiewa w tym buddyjskie podejściu do natury - „piękno kwiatów jest nam drogie‚ bo wiemy‚ że jesienią już ich nie będzie”. 

Utwór Marcela Chyrzyńskiego poprzedzi Uwertura toruńska Magdaleny Cynk – rodowitej torunianki, kompozytorki, animatorki życia artystycznego w województwie kujawsko-pomorskim. Uwertura została napisana specjalnie dla Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej z okazji rozpoczęcia nowego - XXXVI Sezonu artystycznego.

Całość dopełni romantyczna symfonia Antonina Dvořáka cechująca się nadzwyczajnym bogactwem melodycznym i znakomitą instrumentacją. I właśnie te dwa elementy są charakterystyczną wizytówką całej twórczości symfonicznej czeskiego kompozytora, spośród której VIII Symfonia G-bur op.88 uznawana jest za najbardziej „dworzakowską”.

Kompozycja powstała w niespełna trzy miesiące, pomiędzy 26 sierpnia, a 8 listopada 1889 roku. Dvořák po raz pierwszy swoje dzieło poprowadził 2 lutego 1890 r. w Pradze.

Do współpracy podczas koncertów zaprosiliśmy artystów z najwyższej półki:
- Łukasz Długosz /flet/ - zdobywca nagród w kilkunastu międzynarodowych konkursach, którego sukcesy na arenie międzynarodowej sprawiły, że - mimo młodego wieku - jest dziś jurorem licznych konkursów fletowych i prowadzi kursy mistrzowskie w Europie i Azji. Artysta z uznaniem koncertuje na całym świecie, w tak renomowanych salach, jak nowojorska Carnegie Hall, Musikverein-Goldener Saal i Konzerthaus w Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Herkulessaal w Monachium, czy Gewandhaus w Lipsku;

- prof. Mirosław Jacek Błaszczyk /dyrygent/ - dyrektor Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego, Koncertuje na wszystkich estradach w kraju, z Filharmonią Narodową na czele i za granicą (m.in. Albania, Austria, Białoruś, Chiny, Czechy, Francja, Hiszpania, Irlandia, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Litwa, Łotwa, Maroko, Meksyk, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Tunezja, Ukraina i USA). Z zespołami Filharmonii Śląskiej nagrał kilkadziesiąt płyt. Ma na swym koncie wiele prawykonań. Jest kierownikiem Katedry Dyrygentury Symfoniczno-operowej w Akademii Muzycznej w Katowicach. 7 sierpnia 2012 r. prezydent RP Bronisław Komorowski nadał artyście tytuł profesora sztuk muzycznych.

Łukasz DŁUGOSZ - flet
Mirosław Jacek BŁASZCZYK - dyrygent
Toruńska Orkiestra Symfoniczna 

W programie: 
Magdalena Cynk - Uwertura toruńska
Marcel Chyrzyński - Ukiyo-e No. 2 - koncert na flet i orkiestrę symfoniczną
Antonín Dvořák  - VIII Symfonia G-Dur op. 88

Galeria

  • miniatura
informację wprowadzono: wtorek 2015-09-08 22:03

Informacja o finansowaniu strony internetowej

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dolne menu strony

Stopka strony

(c) menazeria.eu - wszelkie prawa zastrzeżone
do góry