Wyszukiwanie

:

Treść strony

Patronaty

Inauguracja Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura”

  • piątek 2016-06-24 - sobota 2016-09-03

Toruńska Orkiestra Symfoniczna w najbliższy piątek rozpoczyna jubileuszowy XX Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura”. Festiwal odbędzie się w dniach 24.06 – 3.09.2016 i w jego skład wchodzi 20 wydarzeń: koncerty z orkiestrami, koncerty kameralne, projekcje filmowe, wystawy oraz spacery z przewodnikiem po Toruniu. Wystąpią artyści z: Polski, Ukrainy, Niemiec, Finlandii, Korei i Słowacji.

Inauguracja Festiwalu, w ramach obchodów Święta Miasta, zaplanowana została na scenie plenerowej Rynku Staromiejskiego. Zaprezentujemy Państwu autorski projekt Marzeny Ugornej z największymi przebojami bluesowymi w symfonicznych aranżacjach.

Po raz pierwszy w bogatej tradycji festiwalowej, oprócz Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w znakomitym repertuarze zaprezentują się inne zespoły orkiestrowe: z Ukrainy, z Korei i z Płocka. Po wielu latach do naszego miasta powróci Arte dei Suonatori – najbardziej rozpoznawalny na arenie międzynarodowej polski zespół specjalizujący się w muzyce dawnej. W Sali Kameralnej CKK Jordanki zaprezentujemy unikatowy projekt łączący najbardziej znane utwory J. S. Bacha z muzyką latynoską, przy jednoczesnym wykorzystaniu konwencjonalnych instrumentów. W bazylice katedralnej gościć będziemy zespół Black International Gospel Singers, a w kościele św. Szczepana w barokowym repertuarze na skrzypce i organy usłyszymy instrumentalistów z Finlandii. Tradycyjnie w Dworze Artusa zaprezentują się młodzi pianiści z całego świata – uczestnicy Paderewski Piano Academy. W ostatnią niedzielę sierpnia gościć będziemy Natalię Kukulską wraz z jednym z najciekawszych jazzowych kwartetów smyczkowych na świecie – Atom String Quartet oraz czołowym polskim perkusistą – Michałem Dąbrówką. Koncert finałowy to w tym roku Turniej Tenorów – gratka dla miłośników sztuki wokalnej. Całość programową dopełnią bezpłatne projekcje filmowe oraz muzyczne wycieczki po toruńskich zabytkach prowadzone przez przewodnika.

----------

Wieczór z Bluesem – Inauguracja Festiwalu
piątek, 24.06, godz. 20:30 – Rynek Staromiejski – scena plenerowa

Koncert inaugurujący Festiwal tradycyjnie zbiega się z uroczystymi obchodami Dni Torunia. W tym roku odbywa się on w dniu Toruńskiego Święta Miasta, które przypada w dzień świętego Jana Chrzciciela – patrona naszego miasta.

Blues Symfonicznie to autorski projekt Marzeny Ugornej – wokalistki znanej m.in. z programu The Voice of Poland. Nawiązując do lat 70-tych, czasu świetności polskiego bluesa, artystka przypomina sylwetki największych frontmenów – którzy niezmiennie stanowią jej muzyczny wzorzec – Tadeusza Nalepy, Miry Kubasińskiej, Martyny Jakubowicz, Czesława Niemena, Janis Joplin. Repertuar składa się z trzynastu wyselekcjonowanych utworów. Artystka sięga po gatunek, w którym słów broni przekaz, a w dźwiękach zawarty jest „kawałek duszy”. Inspiracją dla niej nieustannie pozostaje drugi człowiek, szczere emocje i prawda. Blues Symfonicznie to przedsięwzięcie, które angażuje wiele wybitnych nazwisk. Wokalistka pojawi się na scenie w towarzystwie Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej i swojego zespołu.

Wykonawcy:
Marzena Ugorna  – wokal
Kamil Barański – instrumenty klawiszowe
Krzysztof Kawałko – gitara elektryczna
Bartosz Mielczarek  – gitara basowa
Maciek Gołyźniak – perkusja
Marta Dryll, Beata Orbik, Małgorzta Auron, Lena Sokalska – chórki
Tomasz Filipczak – dyrygent
Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Festiwal objęli patronatem honorowym: 
– Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – prof. Piotr Gliński,
– Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Piotr Całbecki,
– Prezydent Miasta Torunia – Michał Zaleski.

Głównym Mecenasem jest Gmina Miasta Toruń.

Mecenasi: Fabryka Cukiernicza Kopernik, EDF Toruń, Nova Trading, Targi Toruńskie.

Festiwal dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Współorganizacja: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Galeria

  • miniatura
informację wprowadzono: środa 2016-06-22 13:16
ostatnia aktualizacja: środa 2016-06-22 20:46

Informacja o finansowaniu strony internetowej

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dolne menu strony

Stopka strony

(c) menazeria.eu - wszelkie prawa zastrzeżone
do góry