Wyszukiwanie

:

Treść strony

Patronaty

IV PER MUSICAM AD ASTRA

  • sobota 2016-06-18 - piątek 2016-06-24

PER MUSICAM AD ASTRA IV Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Chóralny im. M. Kopernika, 18-24 czerwca 2016 w Toruniu, Chełmży i Inowrocławiu

W dniach 18-24 czerwca 2016 r. podczas czwartej edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. M. Kopernika PER MUSICAM AD ASTRA do Torunia, Chełmży i Inowrocławia znów zawitają chóry z całej Europy.

PER MUSICAM AD ASTRA to wspólne przedsięwzięcie Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Chóralnej Astrolabium w Toruniu i niemieckiej agencji Meeting Music. Swoją nazwą Festiwal nawiązuje do osoby i dzieła Mikołaja Kopernika, wpisując się tym samym w kulturalny krajobraz Torunia. Uczestnikami czwartej edycji Festiwalu będą chóry i zespoły wokalne m. in. ze Szwecji, Islandii, Finlandii, Czech, Łotwy i Polski. Ich zmagania konkursowe o Grand Prix im. Mikołaja Kopernika oraz kilka znakomitych koncertów będzie można usłyszeć podczas tegorocznej edycji Festiwalu.

18 czerwca w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu odbędzie się Koncert Inauguracyjny Per musicam ad humanitatem, podczas którego wykonane zostaną Lacrimosa Aleksandry Brejzy, Song of the Universal oraz Sunrise Mass Oli Gjeilo. Aleksandra Brejza wielokrotnie nagradzana w konkursach krajowych i zagranicznych inowrocławska kompozytorki. Ola Gjeilo zaś to młody norweski kompozytor, który poprzez swą wyjątkową muzykę wysyła do publiczności jasny komunikat: carpe diem – każda chwila jest jedyna i niepowtarzalna, a kiedy przeminie – staje się jedynie wspomnieniem. Inspirowany poezją Walta Whitmana z tomiku Źdźbła trawy, utwór Song of the Universal jest pochwałą twórczej potęgi i naukowego geniuszu człowieka oraz będącej „ponad wszelką nauką” ludzkiej duszy. Utwór Sunrise Mass jest z kolei metaforą drogi człowieka od dzieciństwa do dorosłości i jego duchowej podróży ku własnej tożsamości. Wystąpią: Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis, Chór Astrolabium, Robert Matusiak (fortepian), a całość poprowadzi Kinga Litowska. Do stworzenia oprawy wizualnej koncertu wykorzystane będą fotografie toruńskiego geografa i podróżnika Zdzisława Preisnera oraz prace pochodzące ze zbiorów Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. Koncert jest objęty specjalnym patronatem Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego.

W roku 2016 świętujemy 1050 rocznicę Chrztu Polski. W jej obchody wpisuje się Koncert Specjalny tegorocznego Festiwalu, pod nazwą Per musicam ad sacrum, z muzyką Pawła Łukaszewskiego w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis. Repertuar koncertu obejmie muzykę sakralną, m. in. antyfony, psalmy, kantyk oraz pieśni. O tym wyjątkowym rodzaju muzyki Paweł Łukaszewski, wielokrotny zdobywca Nagrody Muzycznej Fryderyk, powiedział: „Sacrum to głębia, przestrzeń, spojrzenie z perspektywy. Dźwięk, harmonia i akordy pomagają nam znaleźć własne miejsce w tym sacrum, ale są tylko środkami. Nie każda muzyka religijna jest sakralna.”. Koncert poprowadzi Jan Łukaszewski – dyrygent i dyrektor wybitnego, w pełni profesjonalnego Polskiego Chóru Kameralnego, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana, wykładowca kursów mistrzowskich, doktor sztuk muzycznych, który jest uznawany za jednego z najwybitniejszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej. Koncert odbędzie się 19.06 w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu. Przed koncertem będzie miało miejsce spotkanie z kompozytorem Pawłem Łukaszewskim. Honorowy patronat nad koncertem sprawuje Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki oraz Przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Ryszard Bober.

W tym roku nie zabraknie oczywiście występów chórów uczestniczących w konkursie. Zaśpiewają one w indywidualnych koncertach w kolejnych dniach Festiwalu, a razem wystąpią podczas koncertu pt. Per musicam ad amicitiam z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki. Koncert odbędzie się 21.06 na Dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego w Toruniu, a w przypadku niepogody w Dworze Artusa. Uroczystość zakończy Ceremonia Wręczenia Nagród Konkursu o Grand Prix im. Mikołaja Kopernika.

Zwieńczeniem tegorocznej odsłony PER MUSICAM AD ASTRA będzie ponowne wykonanie Song of the Universal oraz Sunrise Mass Oli Gjeilo w tym samym składzie oraz utworu Lacrimosa Aleksandry Brejzy – Koncert Finałowy odbędzie się 24.06 w kościele pw. Św. Jadwigi Królowej w Inowrocławiu.

Istotnym punktem Festiwalu jest jego oferta edukacyjna. Zespoły uczestniczące w tegorocznej edycji będą miały okazję w dniach 19-20.06 wziąć udział w warsztatach chóralnych pt. „Technika wokalna – brzmienie – interpretacja”, prowadzonych przez prof. Krzysztofa Szydzisza – dyrygenta, specjalisty z zakresu emisji głosu, logopedy, menedżera kultury i konsultanta wokalnego polskich i zagranicznych zespołów chóralnych. W tych dniach odbędą się także indywidualne sesje treningowe dla chórów, prowadzone przez pozostałych jurorów.

PER MUSICAM AD ASTRA – Międzynarodowy Festiwal Chóralny im. M. Kopernika już po raz czwarty będzie okazją do integracji środowisk chóralnych i promocji muzyki chóralnej. Z pewnością przyczyni się też do promocji bogatej oferty turystycznej i kulturalnej Torunia i regionu Kujawsko-Pomorskiego.
Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny, bezpłatne wejściówki będą dostępne w kasie Dworu Artusa. Zapraszamy również słuchaczy bez wejściówek, w przypadku wolnych miejsc.

Więcej informacji na www.pmaa.pl oraz na facebook.com/PerMusicamAdAstra

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Miasta Torunia oraz Narodowego Centrum Kultury. Jest współfinansowane z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz budżetu Miasta Torunia.

Galeria

  • miniatura
informację wprowadzono: środa 2016-06-08 16:39
ostatnia aktualizacja: środa 2016-06-22 16:04

Informacja o finansowaniu strony internetowej

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dolne menu strony

Stopka strony

(c) menazeria.eu - wszelkie prawa zastrzeżone
do góry