Wyszukiwanie

:

Treść strony

Felietony

Po prostu – szczepmy się

Autor tekstu: Marek Rozpłoch
22.03.2021

Nie wiem, czy przekonam osoby nieprzekonane albo – jeszcze gorzej – czy nie zniechęcę przekonanych, ale bardzo chcę dać świadectwo swojego stosunku do szczepień przeciw COVID-19.

Mamy do czynienia nie z epidemią na małą skalę, ale pierwszą od dekad długotrwałą pandemią – dezorganizującą nam wszystkie plany, a przede wszystkim odbierającą życie wielu ludziom. Dlatego nie tylko nie można sprawy bagatelizować, ale należy też czuć współodpowiedzialność za radzenie sobie z problemem – dotykającym wszystkie lub niemal wszystkie społeczeństwa. Radzenie sobie z nim nie leży jednak jedynie w interesie społecznym, od którego można się egoistycznie dystansować: wspieranie walki z pandemią jest także jak najbardziej egoistyczne, bowiem każdą i każdego z nas może dotknąć ta choroba, a każde zakażenie wiąże się z ryzykiem ciężkiego przebiegu oraz powikłań.

Jak dotąd medycyna nie dysponuje skutecznym lekiem na COVID-19, ale możemy siebie i inne osoby zabezpieczać przed ryzykiem zakażenia, nosząc maseczki (zakrywające usta i nos), dezynfekując często dłonie, zachowując dystans społeczny i przestrzegając obostrzeń – nie tylko przez wzgląd na sankcje, ale też na wspomniane już poczucie współodpowiedzialności i egoistyczne chronienie siebie przed zakażeniem.

Ten dobry egoizm i poczucie współodpowiedzialności – które wiąże się ze świadomością, że osoba zaszczepiona przestaje stanowić zagrożenie dla innych, a także przyczynia się do budowania odporności populacyjnej – kazały mi skorzystać z zapisów na szczepienia w mym miejscu pracy, tzn. toruńskim urzędzie marszałkowskim. Czekam teraz na swoją kolej (grupę 40+) i pierwszą dawkę w szpitalu na Bielanach – o przyjęciu której niezwłocznie postaram się poinformować na portalu społecznościowym, bowiem dzielenie się takim doświadczeniem z innymi osobami przyczynia się do budowania dobrej atmosfery wokół szczepień, a jest ona potrzebna, by przeciwdziałać nieodpowiedzialnym inicjatywom antyszczepionkowym.

Informacja o finansowaniu strony internetowej

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dolne menu strony

Stopka strony

(c) menazeria.eu - wszelkie prawa zastrzeżone
do góry