Wyszukiwanie

:

Treść strony

Przejazd

„Trening wystąpienia i Prezentacji Medialnej”, w ramach proj. „Kulturalni-e!” Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury 23-24 kwietnia 2015

Autor tekstu: Sylwia Ciuchta
01.06.2015

Szeroko rozumiane media – telewizja, internet, radio – dziś są nie tylko głównymi środkami przekazu informacji, ale i najłatwiej dostępnymi platformami opiniotwórczymi. Jedną z głównych cech przekazu medialnego jest niebywała prędkość z jaką dociera ona do odbiorcy. Z jednej strony jest to niepodważalną zaletą, jednakże z ową szybkością ramię w ramię idzie również bezwzględność.

Ileż to razy podczas przemówienia odmiana nie poszła nam tak jak trzeba, a główny wątek wypowiedzi zagubił się w gąszczu informacji. Pamięć naocznych słuchaczy o pomyłce na ogół znika, zanim rumieniec opuści nasze poliki. W przypadku przekazu medialnego, a co za tym idzie masowego, sprawa wygląda nieco inaczej. Internauci mają możliwość rozpoczęcia nieskończonego łańcucha udostępnień, a miej powściągliwi użytkownicy, ujawniając swoją krytyczną naturę, potrafią nie szczędzić komentarzy i pieczołowitych analiz wypowiedzi.

Oczywiście, nie każda omyłka czy zgubiona myśl doprowadzi do sytuacji, której konsekwencje mogłyby być znamienne w skutkach. Jednakże mechanizmy działające w przestrzeni internetu czy też innego rodzaju mediów wpływają na kreowany wizerunek nie tylko osoby, ale i reprezentowanej instytucji.

O wizerunek medialny kadry kulturalnej Torunia zatroszczył się Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury. Dnia 23 oraz 24 kwietnia przy ul. Szpitalnej 8 w Toruniu przeprowadzono „Trening Prezentacji i Wystąpienia Medialnego”. Zajęcia odbyły się w ramach projektu „Kulturalni-e”, między innymi dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Szkolenie prowadzone było przez publicystę oraz dziennikarza toruńskiej telewizji publicznej Mariusza Kluszczyńskiego, który przybliżył uczestnikom wyżej poruszoną problematykę.

Zajęcia składały się z części teoretycznej oraz z rozbudowanego bloku ćwiczeń praktycznych. Dowiadując się jak przeprowadzić prezentację lub autoprezentację, uczestnicy podczas pierwszych godzin spotkania otrzymali porządną dawkę praktycznych informacji, które na późniejszym etapie warsztatów mieli okazję wcielić w życie.

Nieodłączną składową skutecznej prezentacji jest merytoryczna oraz emocjonalna sfera wystąpienia. Pod pierwszym pojęciem kryją się zagadnienia: treści, stylu przekazu, formy prezentacji oraz techniki argumentacji.

Uczestnicy trenowali konstruowanie spójnej oraz syntetycznej wypowiedzi, która od strony technicznej jest wypowiedzą najodpowiedniejszą. Czym wypowiedź krótsza, tym zwyczajnie ciężej jest ją interpretować w niepożądany, oderwany od prawdziwego kontekstu sposób. Krótko mówiąc, zwięzły sposób wypowiedzi pomaga uniknąć nieporozumień czy manipulacji treścią.

Sfera emocjonalna, wbrew pozorom, ma znaczenie kluczowe. Niektórym podczas przemówienia do grupy ludzi czy też do oka kamery, towarzyszy uporczywy stres, pod którego wpływem łatwo jest zaburzyć autentyczność wypowiedzi. Nietrudno wtedy zapomnieć o wymownym języku ciała, sztuce operowania głosem czy ruchem scenicznym. Tymczasem to właśnie pierwsze wrażenie słuchaczy staje się czynnikiem, przez którego pryzmat będą oni postrzegać naszą wypowiedź.

Rozbudowany blok ćwiczeń praktycznych zapewnił partycypantom okazję do udzielenia krótkiego wywiadu, zrealizowania autoprezentacji oraz przećwiczenia formy wystąpienia konferencyjnego. Uczestnicy trenowali umiejętność utrzymania w profesjonalny sposób kontaktu wzrokowego, gestykulację czy też stosowanie odpowiedniego tempa wypowiedzi. Nagrany materiał był następnie analizowany przez specjalistę oraz przez czujnych, a zarazem przyjaznych, pozostałych uczestników.

Praktyczne wiadomości z pierwszej ręki oraz praktyka świadomej wypowiedzi z pewnością przyczyniły się do wzbogacenia wiedzy i umiejętności toruńskiego sektora kultury. Jednym z najważniejszych czynników kreujących pozytywny medialny wizerunek, zaraz obok rzetelnego przygotowania i pogody ducha, jest uśmiech, którego podczas szkolenia nie zabrakło.

Informacja o finansowaniu strony internetowej

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dolne menu strony

Stopka strony

(c) menazeria.eu - wszelkie prawa zastrzeżone
do góry