Wyszukiwanie

:

Treść strony

Artykuł

Jubileusz Mrocznego Rycerza, czyli Batman świętuje swoje 75. urodziny

Autor tekstu: Filip Fiuk
Ilustracja: http://photos.imageevent.com/batmanonfilm/bofimages/B75official2.jpg
08.07.2014

Rok 2014 jest szczególnym rokiem dla postaci Batmana oraz jego fanów. Otóż dokładnie 30 marca 1939 roku (niektóre źródła jak np. dcindexes.com jako datę publikacji podają 18 kwietnia tegoż roku) ukazał się w Stanach Zjednoczonych 27. zeszyt serii detektywistycznej, czyli „Detective Comics”, z pochodzącego z Nowego Jorku wydawnictwa DC Comics (wcześniej znanego pod nazwą National Allied Publications). W tym oto numerze (wydanie opatrzone datą May 1939 – historia pt. „Sprawa syndykatu chemicznego”) bardzo popularnej serii owego edytora zadebiutowała postać Batmana – zamaskowanego mściciela i obrońcy fikcyjnego miasta Gotham City. Jak się okazało, było to wydarzenie niezwykle ważne dla przemysłu komiksowego w USA – czytelnicy otrzymali nowego herosa, który od początku zyskał dużą aprobatę z ich strony i już w roku 1940 wystartował ze swoją własną serią komiksową. Od tamtej pory Batman zawładnął nie tylko wyobraźnią odbiorców i czytelników, ale również całym popkulturowym światem – od komiksów i książek poczynając, aż po produkcje filmowe, animacje, seriale i gry komputerowe. Pomimo 75 lat na karku, jego popularność nie słabnie, a kolejne pokolenia eksplorują mitologię tej postaci i próbują zgłębić jej wielki fenomen.

Z racji tego jubileuszu warto przypomnieć historię powstania postaci Mrocznego Rycerza. Jest początek 1939 roku. Po ogromnym sukcesie innego bohatera, którego na rynek wprowadziło wydawnictwo DC, czyli Supermana (co miało miejsce rok wcześniej), edytor zapragnął stworzyć równie popularną postać, będącą jednak nieco w opozycji do Człowieka ze Stali (pod względem wizerunku i stylistyki). Zleca to zadanie młodemu utalentowanemu twórcy – Bobowi Kane’owi, który dotychczas tworzył komiksy humorystyczne i nie miał wielkiego doświadczenia przy tworzeniu tytułów na taką skalę. Zainspirowany postacią Zorro z niemego filmu, w którym tę postać odgrywał Douglas Fairbanks, oraz rysunkami Leonarda da Vinci przedstawiającymi machinę latającą ze skrzydłami nietoperza (Ornithopter), a także filmem z 1930 roku „The Bat Whispers”, Kane powołuje do życia Batmana (początkowo określanego jako The Bat-Man). Współpracownikiem młodego Boba był wówczas inny komiksowy twórca, Bill Finger, który wymyślił wiele elementów postaci i mitologii Batmana (m.in. zasugerował zmiany w kostiumie bohatera oraz wprowadził takie elementy jak Batmobil, BatCave czy Gotham City). Jednak przez dekady jego wkład w kreację herosa nie był oficjalnie dokumentowany i transparentny. Obecnie wydawnictwo stara się jednak uwypuklić i uhonorować jego pracę oraz oddanie postaci – zobaczymy, jakie będą efekty tych działań, być może przyszłe publikacje komiksowe uwzględnią już obu twórców (Boba i Billa) jako pomysłodawców franczyzy.

Przez dekady komiksowa mitologia Batmana rozrosła się do niebotycznych rozmiarów. Setki twórców, edytorów, interpretacji i konwencji uczyniły z Batmana najbardziej „elastycznego” popkulturowego bohatera. Obecnie w związku z obchodami jubileuszu planowanych jest kilka wydarzeń związanych z postacią Batmana, nie tylko dotyczących tej sfery czysto komiksowej. 23 lipca będzie oficjalnym dniem obchodów święta i w związku z tym DC planuje zapewnić darmowe komiksy z Mrocznym Rycerzem w sklepach w całych Stanach. Na jesień jest planowana premiera kolejnej gry (czwartej z kolei) z hitowej serii, która od kilku lat robi furorę na rynku – mowa oczywiście o „Batman: Arkham Knight”. Studio Warner wypuści w tym roku długo wyczekiwany serial z lat 60. na nośniku DVD, będą dwie nowe animacje („Son of Batman” oraz „Assault on Arkham”), które zresztą od lat trzymają wysoki poziom i rozbudowują świat Batmana na platformie produkcji animowanych. W ubiegłym miesiącu do sieci trafiły też dwie krótkometrażowe animacje – jedna autorstwa Bruce’a Timma „Strange Days” (nawiązująca do klasycznego wizerunku Batmana) oraz druga autorstwa Darwyna Cooke’a „Batman Beyond” (dotycząca serialu Batman Beyond). Bardzo ważnym elementem popularyzacji Batmana w mediach są filmy fabularne i tu dwie ważne wiadomości – jesienią pojawi się rocznicowe wydanie kultowego „Batmana” Tima Burtona z okazji 25-lecia tej wspaniałej produkcji, natomiast lada dzień rozpoczną się zdjęcia do superprodukcji pod roboczym tytułem „Batman vs. Superman”, w której obaj bohaterowie spotkają się po raz pierwszy na wielkim ekranie. Będzie to kontynuacja filmu „Człowiek ze Stali” w reżyserii Zacka Snydera, który powraca na fotel reżyserski również przy okazji sequela, w którym oprócz Batmana (w tej roli sam Ben Affleck) po raz pierwszy na srebrnym ekranie zobaczymy również postać Wonder Woman (wcieli się w nią izraelska aktorka Gal Gadot). Wracając do stricte komiksowych publikacji, warto nadmienić o nowej, cotygodniowej serii „Batman: Eternal” mającej na celu zintensyfikowanie popularności Gacka na rynku amerykańskim. Mają się o to zatroszczyć tacy twórcy jak Scott Snyder, James Tynion IV, Ray Fawkes, John Layman i Tim Seeley. Fani powinni być więc usatysfakcjonowani tym, co DCE przygotowało dla nich z racji obchodów jubileuszu w bieżącym roku. Wypada zatem tylko świętować i życzyć Batmanowi kolejnych (co najmniej) 75 lat istnienia i wielu wspaniałych inkarnacji i interpretacji, nie tylko na kartach komiksów. 

Galeria

  • miniatura

Informacja o finansowaniu strony internetowej

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dolne menu strony

Stopka strony

(c) menazeria.eu - wszelkie prawa zastrzeżone
do góry