Wyszukiwanie

:

Treść strony

Wydarzenia

20. JAZZ Od Nowa Festival ’2020

  • środa 2020-02-26 godz. 20:00 - sobota 2020-02-29

Wśród festiwali organizowanych regularnie w toruńskiej Od Nowie szczególne miejsce zajmuje Jazz Od Nowa Festival. Jego inauguracja w 2001 roku była w pewnym sensie ukoronowaniem istotnego wątku działalności klubu Od Nowa, który zarówno w swej pierwotnej siedzibie, w staromiejskim Dworze Artusa, jak i pod obecnym adresem na „akademickich” Bielanach zawsze był miejscem jazzowi przyjaznym. Co zaś najważniejsze, festiwal ten od razu zaistniał na krajowej mapie imprez tego rodzaju – o wiele zresztą bogatszej niż można by mniemać, mając w uszach ustawiczne narzekania na temat kryzysu czy wręcz końca jazzu – jako dwudniowe spotkanie o dużym rozmachu organizacyjnym i ciekawym, wyraźnie skrystalizowanym profilu.

Organizatorzy przedsięwzięcia od początku bowiem starają się tu łączyć klasykę rodzimego jazzu z jego nurtem, by tak to nazwać, eksperymentalnym – nie zapominając przy tym o wykonawcach lokalnych i od czasu do czasu zapraszając artystów zagranicznych. Dbają też o szerokość formuły stylowej, rozciągającej się od akustycznego mainstreamu, przez free jazz, jazz rock, aż po propozycje, oględnie mówiąc, okołojazzowe. Stąd też na festiwalowych afiszach Ptaszyn, Namysłowski, Stańko, Urbaniak, Nahorny, Muniak, Jagodziński czy Śmietana, a z drugiej strony Miłość, Łoskot, Pink Freud, Robotobibok, bracia Olesiowie, Możdzer, Pierończyk, Tymański albo nawet grający tematy Hendrixa czarnoskóry gitarzysta Hiram Bullock, nawzajem sobie nie przeszkadzają – pozostawiając też miejsce dla bardziej konserwatywnej jazzowej młodzieży (Soundcheck, Contemporaray Noise Quintet, Sing Sing Penelope), a nawet przedsięwzięć o wymiarze bez mała parateatralnym („Koncert Figur Niemożliwych” w wykonaniu znanego performera Andrzeja Mitana z towarzyszeniem doborowej ekipy jazzowo-elektronicznej).

Dzięki dotychczasowym edycjom festiwal zyskał sobie znaczny rozgłos i prestiż – tak dalece, że od dawna zamieszkały w Ameryce Północnej legendarny pianista Adam Makowicz w 2007 roku przyleciał do Polski wyłącznie na występ w „Od Nowie”. Afisze kolejnych edycji toruńskiego festiwalu pozwalają spoglądać w przyszłość z pełnym optymizmem.

PROGRAM 20. EDYCJI JAZZ Od Nowa Festival '2020

 

26 lutego 2020, środa, godz. 20:00, Od Nowa

SHIFA (GB)

THOMAS GALLIANO QUARTET (FR/ISR/DZA)


 

27 lutego 2020, czwartek, godz. 20:00, Od Nowa

RAFAŁ GORZYCKI ENSEMBLE XIII (PL/JAP)

DANIEL TOLEDO QUARTET (ECU/PL)


 

28 lutego 2020, piątek, godz. 20:00, Od Nowa

SAINKHO NAMTCHYLAK SŁAWEK JANICKI (TUWA/PL)

RGG TRIO feat. Verneri POHJOLA (PL/FIN)


 

29 lutego 2020, sobota, godz. 20:00, Aula UMK

JAN PTASZYN WRÓBLEWSKI QUARTET (PL)

MICHAŁ URBANIAK ORGANATOR (PL/USA)

 

29 lutego 2020, sobota, godz. 23:15, Od Nowa

ADAM WENDT & Friends (PL)


Wystawa: "Tomasz Stańko w fotografii Andrzeja Tyszko 1982-2014"

informację wprowadzono: czwartek 2020-02-13 19:10

Informacja o finansowaniu strony internetowej

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dolne menu strony

Stopka strony

(c) menazeria.eu - wszelkie prawa zastrzeżone
do góry