Wyszukiwanie

:

Treść strony

Wydarzenia

MAEO - zapowiedź

  • piątek 2014-09-12 - piątek 2014-10-03
52. BYDGOSKI FESTIWAL MUZYCZNY  MUSICA ANTIQUA EUROPAE ORIENTALIS

Wrzesień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim początek nowego sezonu artystycznego. Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy przywita nas kolejną edycją Festiwalu Musica Antiqua Europae Orientalis.

Może najpierw parę słów o samym wydarzeniu. MAEO to nie tylko seria koncertów o podobnej tematyce. To cały kongres poświęcony muzyce dawnej i nie tylko. Bydgoska Filharmonia jako jedyna w Polsce poza koncertami prowadzi również działalność naukową, organizując seminaria muzykologiczne. W ten sposób powstał i funkcjonuje Festiwal MAEO. W 1966 roku, jako efekt współpracy Filharmonii z Instytutem Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, odbyła się pierwsza edycja Festiwalu, połączona ze spotkaniem teoretyków muzyki z różnych stron świata. Do dziś koncertom festiwalowym towarzyszą seminaria na temat prezentowanej muzyki.

MAEO oferuje melomanom podróż do świata baroku, renesansu a nawet średniowiecza. Zdarzają się także dzieła z pozostałych epok, nie wyłączając współczesności. Taki rodzaj muzyki niezwykle rzadko usłyszeć można na koncertach poza Festiwalem. Co dodatkowo zachęca do odbycia tej muzycznej podróży, to bardzo wysoki poziom prezentowanej muzyki. Zapraszani wykonawcy to światowej klasy artyści, nierzadko spoza granic kraju. Stanowi to kolejny atut Festiwalu – możliwość zasmakowania różnych zespołów w jednym miejscu, w jednym czasie, bez potrzeby ganiania po świecie.

Myślą przewodnią tegorocznej edycji jest „Eurośródziemnomorski dialog muzyczny”. Nie da się ukryć, że temat dość szeroko zakrojony, jednak równie szeroki będzie repertuar. Festiwal otworzy współczesny utwór Romana Maciejewskiego – „Missa pro defunctis”. Podczas kolejnych wieczorów przejdziemy od muzyki średniowiecznej, z Chorałem Gregoriańskim na czele, poprzez barokowe Concerti grossi Haendla – aż po Flamenco. Na zakończenie znów powrócimy do współczesności, tym razem do dzieł niedawno zmarłego Wojciecha Kilara.

Równolegle do koncertów odbędą się dwie sesje naukowe. Pierwsza z nich to Konferencja Słowianoznawcza, która zatytułowana została „Sacrum świata wschodniego i zachodniego w kulturze Słowiańszczyzny”. Druga zaś, Konferencja muzykologiczna, nosi tytuł „Barok w krajach Europy Środkowej i Wschodniej - nowe źródła i interpretacje muzyki świeckiej i religijnej”. Oba spotkania poprowadzą uhonorowani wieloma tytułami znawcy i specjaliści.

Reasumując, Festiwal zapowiada się niezwykle ciekawie, tym bardziej, że każdy znajdzie coś dla siebie w tak rozległym repertuarze. Wszelkie szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej Filharmonii Pomorskiej. Ja zaś serdecznie zapraszam już 12 września na inaugurację Festiwalu, a przed poszczególnymi koncertami zachęcam do lektury choćby Encyklopedii Muzycznej, która z pewnością pomoże lepiej zrozumieć kontekst prezentowanych dzieł.

 

Antoni Szymański

informację wprowadzono: czwartek 2014-08-21 20:20
ostatnia aktualizacja: niedziela 2014-10-12 18:45

Informacja o finansowaniu strony internetowej

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dolne menu strony

Stopka strony

(c) menazeria.eu - wszelkie prawa zastrzeżone
do góry