Wyszukiwanie

:

Treść strony

Patronaty

KATAR. Teatr 2015

  • sobota 2015-12-05 godz. 10:00

Przegląd w ramach XXIV Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu

 

Dobiegają końca XXIV Konfrontacje Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu KATAR, organizowane przez WOAK Toruń. Ostatnim akcentem tegorocznych Konfrontacji będzie finał przeglądu Teatr, który odbędzie się 5 grudnia o godz. 11.00 w toruńskiej Od Nowie. Wstęp wolny.

Widzowie w tym roku obejrzą aż trzynaście spektakli – w tym pięć monodramów. Przedstawienia powstawały w różnych częściach województwa kujawsko-pomorskiego i toruński przegląd to jedna z niewielu okazji do obejrzenia wszystkich naraz. Na scenie zaprezentują się zarówno teatry dziecięce i młodzieżowe działające w różnych instytucjach kultury, jak i zespoły niezależne, których są dla swoich twórców swoistym hobby i sposobem wyrażenia siebie, mówienia o własnej wizji świata. Wśród zaproszonych do udziału w konkursie teatrów są laureaci wcześniejszych edycji KATAR-u: toruński teatr Przedsiębiorstwo Indywidualnej Groteski z o.o., Inowrocławski Teatr Otwarty czy Teatr Agrafka z Chełmna, ale są też debiutanci, m.in.: Disneyland z Pokrzydowa, Gwarancja z Białych Błot i Winda z Bydgoszczy.

Spektakle dotykają różnej tematyki. O przemocy seksualnej w poruszający sposób mówią twórcy przedstawienia „Spójrz mi w oczy” – teatr Przedsiębiorstwo Indywidualnej Groteski z o.o. pod kierunkiem Hany Sierdzińskiej. Zakończoną tragicznie niefrasobliwość swoich rówieśników pokazują młodzi aktorzy teatru Gwarancja w spektaklu „Ostatnia lekcja”, którego autorką i reżyserką jest Józefina Szałańska. W wyreżyserowanym przez Elżbietę Piniewską spektaklu Inowrocławskiego Teatru Otwartego „Korytarz” według dramatu Miłki Malzahn wiwisekcji poddane zostały relacje międzyludzkie w machinie korporacji. Historię o poszukiwaniu własnej tożsamości pokazuje chełmińska Agrafka w przedstawieniu „Kaszalot” w reżyserii Igi Jambor-Skupniewicz.

Ciekawą wizję II części „Dziadów” Adama Mickiewicza prezentuje młodzież z teatru Disneyland działającego w Zespole Szkół w Pokrzydowie pod kierunkiem Emilii Grochowskiej. Po „Serenadę” Sławomira Mrożka sięgnęli z kolei młodzi twórcy z grupy teatralnej Winda z Młodzieżowego Domu Kultury nr 5 w Bydgoszczy. Nieoczywistą interpretację tekstu wyreżyserowała Karolina Suchodolska. „Samość” teatru NEM z Torunia to efekt współpracy dwóch przyjaciółek: Natalii Chojnackiej i Małgorzaty Błaszczak, które skupiły się na sytuacji życiowej i relacjach z otoczeniem współczesnych młodych kobiet.

Konkursowe przedstawienia różnią się też konwencją, formą i zastosowanymi środkami wyrazu artystycznego. Niektórzy animują lalki, m.in.: Zuzanna Mytlewska i Maja Marjańska, teatr Stuk-P-Uk sięga po technikę teatru fluorescencyjnego, Disneyland wprowadza do przedstawienia elementy wideo i multimediów.

Gościem tegorocznych konfrontacji będzie teatr wymyWammy, który przedstawi spektakl improwizowany przygotowany pod kierunkiem Katarzyny Chmary. Teatr improwizowany to swoiste potyczki intelektualne pomiędzy widzami i twórcami spektaklu. „Nasz spektakl będzie powstawał spontaniczne, w reakcji na nieprzewidywalne sugestie widzów – mówi o przedstawieniu Katarzyna Chmara. – Postaramy się zaskoczyć widzów refleksem, błyskotliwością. Przyjdźcie i wyreżyserujcie nasz występ! Dajemy Wam wyjątkową okazję, by powpuszczać nas w maliny!” – zachęca.

Konkursowe spektakle oceni jury w składzie: Dorota Nowak – aktorka i instruktorka teatralna, absolwentka PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie (Wydziału Lalkarskiego we Wrocławiu), Jan Polak – aktor, reżyser, dyrektor Teatru Impresaryjnego we Włocławku, Ireneusz Maciejewski – reżyser teatralny, aktor, mim i performer, absolwent Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza w Warszawie (Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku) i Jerzy Rochowiak – autor sztuk teatralnych, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji.

KH

 

KATAR. Teatr 2015
5 grudnia 2015
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu
ACKiS „Od Nowa

 

 

Harmonogram wydarzenia:

 

5 grudnia 2015 r. (sobota), godz. 10.00

 

Kolejność prezentacji:

 

  • Teatr STUK-P-UK z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku – „Ballada o Garbatym Aniele”, reżyseria: Renata Bloch

 

  • Zuzanna Mytlewska z Zespołu Szkół w Osieku nad Wisłą – „Czerwony Kapturek”, reżyseria: Ewelina Mytlewska

 

  • Maja Marjańska ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Zespole Szkół nr 5 w Toruniu – „Niania Matylda”, reżyseria: Małgorzata Peplińska i Agnieszka Peplińska-Kruk

 

  • Teatr Agrafka z Chełmna – „Kaszalot”, reżyseria: Iga Jambor-Skupniewicz

 

  • Zespół teatralny Gwarancja z Gminnego Centrum Kultury w Białych Błotach – „Ostatnia lekcja”, reżyseria: Józefina Szałańska

 

  • Disneyland z Zespołu Szkół w Pokrzydowie – „Dziady” cz. II, reżyseria: Emilia Grochowska

 

  • Maria Czaplewska z Torunia – „Hm, hm!”, reżyseria: Maria Czaplewska

 

  • Marcin Sipiński z Kujawskiego Centrum Kultury w Inowrocławiu – „W Republice Szczęścia”, reżyseria: Elżbieta Piniewska

 

  • Inowrocławski Teatr Otwarty z Kujawskiego Centrum Kultury w Inowrocławiu – „Korytarz”, reżyseria: Elżbieta Piniewska

 

  • Grupa teatralna Winda z Młodzieżowego Domu Kultury nr 5 w Bydgoszczy – „Serenada”, reżyseria: Karolina Suchodolska

 

  • Teatr NEM z Torunia – „Samość”, reżyseria: Natalia Chojnacka

 

  • Patrycja Rygielska z Rypińskiego Domu Kultury – „Klara”, reżyseria: Justyna Motylewska

 

  • Teatr Przedsiębiorstwo Indywidualnej Groteski z o.o. z Młodzieżowego Domu Kultury w Toruniu – „Spójrz mi w oczy”, reżyseria: Hana Sierdzińska.

 

  • (impreza towarzysząca) spektakl teatru wymyWammy z Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.

 

ok. godz. 20.00 – ogłoszenie wyników i wręczenie nagród

 

 

 

 

 

 

 

 

informację wprowadzono: piątek 2015-11-13 21:30
ostatnia aktualizacja: środa 2015-12-02 22:50

Informacja o finansowaniu strony internetowej

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dolne menu strony

Stopka strony

(c) menazeria.eu - wszelkie prawa zastrzeżone
do góry